Praca magisterska z administracji, a polski rynek pracy. Ogólne refleksje.

Praca magisterska z administracji

Praca magisterska z administracji to dla wielu studentów bardzo ciężkie zadanie. W poniższym artykule skupimy się na polskim rynku pracy. Opiszemy sytuację, jaka obecnie na nim panuje. Oprócz tego opiszemy jakie specjalizacje są obecnie najbardziej na nim poszukiwane. Na końcu zawarta będzie refleksja odnośnie do tego, co daje nam realnie praca magisterska.

Zacznijmy od sytuacji, jaka panuje na polskim rynku pracy. W wyniku emigracji z Polski oraz zapaści demograficznej – w Polsce brakuje rąk do pracy. Obecnie niektóre firmy ściągają już pracowników z Filipin, Ukrainy, czy też Wietnamu. O pracę jest o wiele łatwiej niż jeszcze parę lat temu.

Teraz skupmy się na profesjach, które są obecnie najbardziej poszukiwane na polskim rynku pracy. Najbardziej poszukiwaną profesją są obecnie handlowcy. Portale internetowe wręcz pękają w szwach od ogłoszeń dla pracowników sprzedaży. Przedstawiciele handlowi, doradcy klienta, doradcy finansowi… ogłoszeń jest wręcz multum! Zaletą pracy w sprzedaży jest brak wymaganego konkretnego wykształcenia. Tu najważniejsze są konkretne umiejętności.

Na miejscu drugim są rozmaici eksperci od informatyki. Zwłaszcza programiści. Obecnie jest to jedna z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Należy tu podkreślić, że programiści dzielą się na rozmaite specjalizacje. Przykładowo możemy więc wyróżnić programistów PHP, programistów Java, programistów C++. Przykładów można wręcz mnożyć. Informatyka jest dziedziną, w której powstaje obecnie coraz więcej ciekawych specjalizacji.  Obecnie szacuje się, że w Polsce brakuje 60 000 programistów.

Na trzecim miejscu znajduje się obecnie wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Można do nich zaliczyć kierowców tirów, spawaczy, murarzy, operatorów maszyn itd. Ciężko znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych w Polsce, ponieważ wielu z nich po prostu z Polski wyjechało. Polscy pracodawcy muszą tego typu pracowników ściągać nawet z Azji.

Praca magisterska z administracji, a polski rynek pracy.

Praca magisterska z administracji jest rzeczą przydatną. Nie gwarantuje ona jednakże dobrej pracy. Obecnie bardzo łatwo znaleźć pracę w administracji na podrzędnych stanowiskach. Pensje są na nich jednakże bardzo niskie. Obecnie warto mieć otwarty umysł i nie zamykać się w jednej dziedzinie. Eksperci od rynku pracy twierdzą, że obecnie warto jest mieć w ręku parę fachów, nie zaś tylko jeden. Nie należy więc kończyć swojej edukacji na samej pracy magisterskiej.

 

Inne ciekawe artykuły

Dodaj komentarz